Uçaklı Gap Turu | 4 Gece 5 Gün

1.900,00₺ 2.375,00₺

OverView

Mevcut Seçenekler:

UÇAKLI GAP TURU

4 GECE 5 GÜN

HATAY- ANTAKYA - GAZİANTEP-ŞANLIURFA-ADIYAMAN-DİYARBAKIR-MİDYAT-MARDİN

 

1.GÜN :  HATAY – ANTAKYA - BİLİNEN HABİB-İ NECCAR CAMİ - ST. PİERRE KİLİSESİ - UZUN ÇARŞI – HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ

 

Sabah saatlede Sabiha Gökçen Buluşma. Hatay’a hareket edecek olan uçağımıza biniş işlemlerimizi yapıyoruz. Hatay’a hareket ediyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek Rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) Hatay Havaalanında bizi bekleyen transfer aracımız ile buluşuyoruz. Değerli misafirlerimiz; Hatay da alacağımız sabah kahvaltısının ardından (Ekstra),  Üç büyük dinin hoşgörü içerisinde temsil edildiği kardeşlik şehri Hatay tarihî güzelliklerinin UNESCO tarafından “barış kenti” seçilen ilimizin geçmiş döneme ait birbirinden güzel eserleri göreceğiz. İlk olarak Hatay’da görülmesi gereken en önemli dinî yapı Anadolu’da kurulmuş ilk cami olarak bilinen Habib-i Neccar Cami’dir. Gerek Müslümanlar gerekse Hristiyanlar için büyük bir öneme sahip olan Habib-i Neccar Camii’nin 636 yılında Hz. Ömer’in hilafetinde inşa edildiği düşünülmektedir. Bizansların bölgeyi işgaliyle cami kiliseye dönüştürülmüştür. 13. yüzyılda Baybars’ın tekrar bölgede hakimiyet kurmasıyla kilise yeniden cami olarak hizmet vermeye başlamıştır. Buradaki gezimizin ardından, Dinler şehri Hatay’da görülmesi gereken bir diğer tarihî yapı da St. Pierre Kilisesi’dir. Hatay’a 35 km uzaklıkta Asi Nehri’nin batısında Hac Dağı’nın eteklerine oyulmuş St. Pierre Kilisesi Hristiyanlık dininde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu kilise içinde rehberimizden aldığımız detaylı bilgilerin ardından, Hatay gezinizde paha biçilemez tarihî eserleri yakından inceleyeceğiz. Antakya’da bulunan Hatay Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzedeki bu zenginlikler başta Antakya olmak üzere Samandağ, Narlıca, Güzelburç’ta yapılan kazılar sonucu ortaya çıkartılmıştır. Buradaki gezimizin ardından hatayın lezzetlerini bula bileceğiniz ve alış veriş yapa bileceğiniz uzun çarşıya geçiyoruz. Burada öğlen yemeği ve çarşı içi alış verişleriniz için sizlere 1 saat  mola veriyoruz. Molamızın ardından Gaziantep doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak Gaziantep’e bulunan bakırcılar çarşısına gidiyor ve serbest zaman veriyoruz. Buradaki serbest zamanımızın ardından, otele hareket ediyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği otelde.

 

2.GÜN  BİRECİK – HALFETİ TEKNE TURU – ADIYAMAN – KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – CENDERE KÖPRÜSÜ – ARSEMİA ANTİK KENTİ - NEMRUT DAĞI – GÜN BATIMI

 

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından, ilk olarak Birecik’te dünyada nesli tükenmekte olan sadece Fas ve Birecik’te bulunan Kelaynak Kuşlarını görmek için yola çıkıyoruz. Burada verilen bilgi ve serbest zamanın ardından, Birecik Barajı’nın yapımı sonrasında bir kısmı sular altında kalan Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Birecik Baraj Göl’ü üzerinde 1 saat süren bir Tekne Turuna(Ekstra) çıkıyoruz. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gezdikten sonra Halfeti’den ayrılarak, ayrılarak Adıyaman‘a Koma gene kralığın’a hareket ediyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli projelerinden bir tanesi olan, Fırat Nehri üzerine kurulan Atatürk Barajını seyir terasından izliyoruz. Adıyaman’a olan yolculuğumuza devam ediyoruz. Yemek molamızın ardından minibüslerimize binerek Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergâhımızda kralıktan kalan eserler bizi karşılıyor; Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Yeni Kale, Arsemia Tapınağı, ziyareti sonrasında Gün Batımı için Nemrut Dağı’na çıkıyoruz.  I.Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görüyoruz. Dağın en önemli unsuru ise Kommagene Kralı Antiochos'a ait Tümülüs ve Kutsal alanlarıdır.  Batı ve doğu terası bağış sunağı, güneşin batımı sonrası otele varış. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

( Güneş ve programa göre gün batımı ve gün doğumu saati değişebilir.)

 

3.GÜN ŞANLIURFA - BALIKLI GÖL – HZ.İBRAHİM MAGARASI VE MAKAMI - GÜMRÜK HAN

 – HARRAN ULU CAMİİ – HARRAN ÜNİVERSTESİ – İÇ KALE – TARİHİ SURLAR

 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Peygamberler Şehri, Balıklı Göl,Çiğ Köfte,Sıra Gecesi,Harran denildiğinde aklımıza gelen şehir ŞANLIURFA’YA doğru yola çıkıyoruz. Halil Rahman Gölü, Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü, Hz İbrahim Makamından ötürü ismini alan Makam Camii, Rızvaniye Camii, Mevledi Halil Camii, Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı görüyoruz. Panaromik Urfa Kalesi, Tarihi Çarşılardan olan Sipahiler, Hüseyinciler, Bakırcılar Çarşısını geziyoruz. Eşkıya filminden de anımsayabileceğiniz Gümrük Han’da yemek ve çay molasının ardından Şanlıurfa’nın en popüler ilçesi olan Harran ile gezimize için yola çıkıyoruz. Burada ilk olarak Harran Şehrinin ortasında 22 mt yükseklikte var olan Harran Höyüğü, Türkiye’de İslamiyet döneminde kurulmuş en eski cami olma özelliğini taşıyan Harran Ulu Camii, avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi ( Harran Üniversitesi ), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Evlerinden birini ziyaret ediyoruz. Buradaki gezimizin ardından otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama. Arzu eden konuklarımız ile akşam yemeği sonrasında Urfa kültürünün bir parçası olan Sıra Gecesi eğlencesine katılabilirler.(Ekstra)

 

4.GÜN MARDİN –ESKİ PTT BİNASI – ULU CAMİİ – LATİFİYE CAMİİ – DAYRUL ZAFARAN MANASTIRI KASIMIYE MEDRESESİ - MARDİN KENT MÜZESİ  

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, otelimizden hareket ile Mardin doğru yola çıkıyoruz. 2 saatlik bir yolculuğumuzun ardından Mardin gezimize başlıyoruz. Eski bir Ermeni Konağı olan Eski PTT Binasını ve Şehidiye Camii görerek, Tarihi Çarşılarını, sokaklar arasında kemerli geçişleri sağlayan Abbaraların içerisinde yürüyerek, şu anda restorasyonda olan 11.yy da yapıldığını tahmin edilen Ermeni bir usta tarafından yapılan minaresi ile meşhur Ulu Camii görüyoruz. Buradan Latifiye Camiini geziyoruz. Sabancı Ailesi tarafından yaptırılan Mardin Kent Müzesi’ni geziyoruz. Müsaitlik durumuna göre, Süryani cemaatinin Dünyadaki en önemli merkezlerinden ve de mimari açıdan eşsiz sayılabilecek Dayrülzaferan Manastırlarından geziyoruz.  Ardından 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesin deki gezimizi tamamlayarak, otelimize doğru hareket ediyoruz Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 

 

5. GÜN DİYARBAKIR – MİDYAT – MOR GABRİEL – HASANKEYF

 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Midyat’a hareket ediyoruz. Gezimize Sıla Dizinin çekildiği ve birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evini geziyoruz. Tarihi Midyat Evlerinin arasından gümüş ve telkari satın alınabilecek çarşıda serbest zaman veriyoruz. Buradaki gezimizin ardından müsaitlik durumuna göre Mor Gabriel Manastırlarından geziyoruz. Gezimizin ardından, batman yolu üzerinden Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Ilı su Barajı ile sular altında kalacak olan Hasankeyf’e varıyoruz. Gezimize Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi, El Rızık Camisi, Sultan Süleyman Camisi, Tarihi Hasankeyf Köprüsü, Tarihi Hasankeyf Kalesi, .(hasankeyf kalesi toprak kayması sonucu geziye kapandığı için bir kısmını görebiliyoruz) Küçük Saray, Artuklu Döneminde var olan Eski Darphane ve Mağara Evleri görüyoruz Hasankeyf gezimizi tamamlayarak Diyarbakır’a doğru hareket ediyoruz Hasanpaşa Hanı, Ahmet Arifin evini ziyaret ediyoruz Diyarbakır da.T arihi Diyarbakır surları ve Ulu cami’yi fotoğrafladıktan sonra Diyarbakır Havalimanı’na giderek turumuzu bitiriyoruz.

 

TUR PROGRAMINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 - 4 GECE YARIM PANSİYON OTEL KONAKLAMA(4 veya 5 Yıldızlı Oteller)

- 4 AKŞAM YEMEĞİ 4 SABAH KAHVALTISI.

- HAVA YOLLARI İLE GİDİŞ DÖNÜŞ UÇAK BİLETİ 

- HAVAALANI TRANSFER HİZMETİ

- PROFESYONEL REHBERLERLİK HİZMETİ

- LÜKS VE KONFORLU ARAÇLAR İLE ULAŞIM 

- ARAÇ İÇİ İKRAMLAR

- TÜM ÇEVRE GEZİLERİ

- 1618 NOLU TURİZM KANUNUNA GÖRE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI

 

TUR PROGRAMINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

- BİRİNCİ GÜN SABAH KAHVALTISI

- HALFETİ TEKNE TURU

- NEMRUT DAĞI MİNİBÜS ÜCRETLERİ

- ÖĞLEN YEMEKLERİ 

- YEMEKLERDE ALINAN İÇECEKLER 

- PROGRAMDA EKSTRA OLARAK BELİRTİLEN GEZİ VE EĞLENCELER 

- MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

 

OLMASI GEREKENLER:

 

1.FOTOĞRAF MAKİNESİ

2.YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI RAHAT KIYAFET

3.YAĞMURLUK VEYA ŞEMSİYE

4.MERAKLI GÖZLER

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.